Diagnostyka

Dermatoskopia, kapilaroskopia

Badanie piepszyków

Drodzy Pacjenci,

Zapraszamy na badania wykonywane przez naszych specjalistów nowoczesnym dermatoskopem i kapilaroskopem.

Dermatoskopia to badanie znamion barwnikowych i bezbarwnikowych skóry, które pełni szczególną rolę w diagnostyce raka skóry (czerniaka). Badanie jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia, będącego rodzajem mikroskopu i trwa tylko kilka chwil.

Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy raz w roku, najlepiej w okresie jesiennym

lub zimowym. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój. Do tej grupy zalicza się osoby, które:

  • posiadają fenotyp skóry typu I lub II, które opalają się bardzo słabo lub wcale
  • mają w rodzinie osoby, które zachorowały na nowotwory skóry
  • doznały poparzeń słonecznych w dzieciństwie lub miały częsty kontakt z silnym słońcem w dzieciństwie lub młodości
  • posiadają piegi lub znamiona o różnym wyglądzie (wielkość, kształt, kolor), zwłaszcza duże, o nieregularnym kształcie lub nierównym kolorze

Kapilaroskopia jest metodą diagnostyczną bardzo podobną do dermatoskopii, ale wykorzystywaną przy analizie naczyń włosowatych.

Badanie jest wykorzystywane w dermatologii i reumatologii, głównie przy diagnostyce chorób naczyniowych, chorób tkanki łącznej, stawów, w diagnostyce objawów Raynaud (napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp) i objawów zimnych dłoni.